logo
haslo

Zasady Współpracy

Zapoznaj się z warunkami obsługi klienta swiattapet.com


Ogólne
1. Właścicielem witryny Swiattapet.com jest firma Pastelkolor Marcin Kuzemko z siedzibą: ul. Wąska 33/35, 62-052 Komorniki,
NIP:782-104-22-85, REGON: 639769993
Zamówienia:
2. Zawartość witryny swiatapet.com nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego, a zatem złożenie zamówienia przez kupującego nie oznacza natychmiastowego zawarcia umowy. Klient wypełniając formularz kontaktowy składa chęć kupna określonego towaru.
3. Warunkiem złożenia zamówienia jest poprawne wypełnienie formularza kontaktowego znajdującego się na stronie www.swiattapet.com lub wysłanie maila pod adres: kontakt@swaittapet.com. Poprawnie złożone zamówienie definiuje następujące kwestie: dane kontaktowe i adresowe zamawiającego, odbiorcy i płatnika; sposób płatności; sposób odbioru. W razie wątpliwości przesłane do nas zamówienie przez Klienta może zostać potwierdzone poprzez e-mail lub telefonicznie.
4. Klient może zmienić lub anulować swoje zamówienie w ciągu 12 godzin od momentu jego złożenia.
5. Wypełnienie arkusza z danymi klienta jest równoznaczne ze zgodą na przechowywanie oraz przetwarzanie tych danych przez firmę Pastelkolor Marcin Kuzemko wyłącznie w celu realizacji zamówień. Dane te są poufne i nie będą ujawniane osobom trzecim. Klient ma prawo do wglądu do własnych danych osobowych oraz ich poprawek, a także usunięcia ich z bazy danych. (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997).
Płatności:
6. Płatności za zamówiony towar należy wpłacić na konto bankowe nr 50 1020 5558 1111 1478 6960 0062 W tytule przelewu należy umieścić nr zamówienia który otrzymaliście Państwo od pracownika firmy Pastelkolor jako potwierdzenie złożonego zamówienia. Nie umieszczenie numeru zamówienia może wiązać się z niemożliwością zrealizowania zamówienia. Płatność przy odbiorze jest możliwa tylko i wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu.
7. Płatności należy dokonać w ciągu 3 dni roboczych od złożenia zamówienia. W przypadku braku wpłaty za zamówiony towar po upływie terminu płatności transakcja ta jest anulowana.
8. Wszystkie ceny są cenami brutto. Zawierają podatek VAT 23%. Do każdego zamówienia dołączamy fakturę VAT.
Wysyłka:
9. Towary wysyłane są do klienta kurierem najpóźniej piątego dnia roboczego licząc od zaksięgowania wpłaty na koncie. Firma Pastelkolor dokłada wszelkich starań , aby zamówienie było realizowane w możliwie najkrótszym czasie. Do czasu realizacji zamówienia należy doliczyć czas dostawy.
10. W przypadku niemożności zrealizowania zamówienia lub innego problemu, który wystąpi w związku zrealizacją zamówienia, Klient jest o tym fakcie natychmiast informowany.
Reklamacje:
11. Zgodnie z ustawą z dnia 02.03.2000 r. o ochronie praw konsumentów przy sprzedaży na odległość (Dz.U. Nr 22, poz 271; Art 10 pkt 3, ppkt 4 produkty (tapety, obrazy, plakaty) są wykonywane na indywidualne zamówienie Klienta i nie podlegają zwrotowi. Prosimy więc o dokładne zapoznanie się z produktem i jego cechami.
12. Wszystkie produkty posiadają gwarancję wykonawcy. Każdą reklamację prosimy zgłosić wysyłając email na adres: kontakt@swiattapet.com lub telefonicznie. W przypadku towarów wadliwych bądź uszkodzonych fabrycznie gwarantujemy ich wymianę na towar wolny od wad, pod warunkiem zgłoszenia uszkodzenia w terminie 10 dni roboczych od daty otrzymania przesyłki. Produkt reklamowany może być przesłany z powrotem do klienta za pośrednictwem firmy Kurierskiej na koszt: firmy w przypadku uznania reklamacji, klienta w przypadku gdy usterka produktu powstała z winy klienta.
13. Różnice wynikające z indywidualnych ustawień komputera klienta (jasność, kontrast, proporcje) nie mogą być podstawą reklamacji zakupionego towaru. Reklamacji nie podlegają również: naturalne zużywanie się towaru, towar posiadający uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego, niezgodnego z instrukcją użytkowania lub pielęgnacji.
14. Firma Pastelkolor nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku nieodpowiedniego użytkowania produktów. Szczególnie dotyczy to aplikacji tapet na ściany.
15. Firma Pastelkolor rozpatrzy reklamację powstałą w wyniku uszkodzeń transportowych tylko i wyłącznie w przypadku otrzymania podpisanego przez kuriera doręczającego przesyłkę protokołu zniszczenia towaru.
16. Reklamacje, zwroty i wymiany rozpatrywane są indywidualnie w ciągu 3 dni roboczych od momentu otrzymania przesyłki od klienta. Reklamacje, zwroty i wymiany przesłane na adres firmy przesyłką pobraniową nie będą odbierane.

Świat.tapet - inspirujące dekoracje wnętrz, kreatywne tapety, naklejki ścienne, obrazy, plakaty i rozmaite wydruki pod indywidualne zamówienia
pastel